Havets kollaps og vejen tilbage | Felsted

Hør om årsagerne til havets kollaps og vejen mod forbedring
Dato
Tid
19:00 - 21:00
Pris
Standard: 0 DKK
Bibliotek
Felsted Bibliotek
Adresse

Damms Gård, Gråstenvej 12
Felsted
6200 Aabenraa
Danmark

Havet omkring os er i krise. Fiskene forsvinder, vandet bliver uklart, og økosystemerne bryder sammen. Men der er håb – og en vej tilbage.

I dette livestreamede foredrag fortæller professor Stiig Markager om, hvordan havets tilstand er blevet forværret gennem mere end 100 år. Han forklarer, hvordan udledningen af næringsstoffer – især fra landbruget – har ødelagt livet i fjorde og kystområder. Du får også indblik i, hvordan vi med den grønne trepartsaftale fra 2024 har taget de første skridt mod at give naturen plads igen.

Foredraget trækker også historiske linjer tilbage til Grundtvig og Blicher, og hvordan deres tanker om folkeoplysning og hvordan forholdet til naturen stadig er aktuelle i dag.

Stiig Markager er professor i marin økologi ved Aarhus Universitet og en af Danmarks mest brugte eksperter i medierne, når det gælder havmiljø og klima.

Foredraget fra Aarhus Universitet bliver livestreamet i flere af vores huse.