Litteratur

Tour-feber? Her er bøgerne, du skal læse

For mange af os hænger sommer og Tour de France uløseligt sammen. Kan du heller ikke få nok af Touren og cykelsporten, findes der heldigvis masser af gode bøger.

Af biblioteket

Cykelrytteren Fränk Schleck cykler på Alpe d'Huez under Tour de France 2006. Til højre ses jublende tilskuere. Én af dem med et tændt romerlys i hånden. Bag Schleck ses yderligere cykelryttere - Damiano Cunego og Eddy Mazzoleni.
Fränk Schleck foran Damiano Cunego og Eddy Mazzoleni på Alpe d'Huez i 2006. En etape, Schleck endte med at vinde det år. Foto: Hilmar Buschow

Hvis du ikke kan få nok af Touren og cykelsportens fascinerende verden, findes der et væld af gode bøger. Dyk ned i sportens store øjeblikke, legendariske ryttere og dramatiske historier før, under eller efter Tour de France.